З 1 травня українці платитимуть за «комуналку» за новими правилами


Українці з 1 травня будуть платити за комунальні послуги за новими правилами. Так, уже ухвалений закон зобов’язує кожного боржника платити пеню. Крім того, більше доведеться платити через магніти на лічильниках. Об этом сообщает bukodtrk.in.ua со ссылкой на СМИ.

З іншого ж боку, збільшаться й тарифи. Відповідні рішення вже ухвалені Верховною Радою і Кабінетом міністрів.

OBOZREVATEL розібрався, як комунальні правила і тарифи зміняться через декілька місяців.

Новий закон про “комуналку”: що чекає на українців

Одне з головних комунальних нововведень нинішнього року – вступ у силу нової редакції закону “Про житлово-комунальні послуги”. Документ прийняли ще в 2018-му, але законодавці передбачили час на підготовку до переходу до нових правил. І цей час закінчується вже через декілька місяців.

Крім потрібних, але чисто технічних норм (допущення перевіряючих до лічильників, встановлення приладів обліку, правки щодо ОСББ), документ передбачає введення конкретних змін, які торкнуться всіх українців.

Боржників покарають за прострочення. “У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у розмірах, встановлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг”, – йдеться в документі.

Граничний розмір пені – всього 0,1% боргу за кожен день прострочення. Тобто якщо заплатити на 60 днів пізніше, сума збільшиться лише на 6%. Наприклад, якщо ваш борг за два місяці – 4 тис. грн, розмір пені становитиме 240₴

Така санкція може відчутно торкнутися великих боржників. До прикладу, якщо накопичити 13 тис. грн, то пеня становитиме вже 780₴ За невеликого “мінусу” і коротких термінів пеня буде мати символічний розмір.

Як нараховуватимуть пеню:

  • за кожен день, починаючи з 20-го числа;
  • якщо держава не виділила субсидію, а вона передбачена, пеню нараховувати не будуть;
  • постачальник сам розраховуватиме розмір пені;
  • загальний розмір пені повинен становити не більше 100% боргу.
Тарифи

А сусідів – за магніти. Ще одне не менш важливе нововведення – новий принцип розрахунку сум у платіжках. Якщо раніше потрібно було, наприклад, за воду платити винятково за показниками лічильника в квартирі, то зараз платіжка залежатиме від того, що покаже прилад обліку на весь будинок.

“Мешканці багатоквартирних будинків користуються магнітами на лічильники, вказують їхні недостовірні показники”, – пояснює представник Асоціації водоканалів Ольга Бабій. Мовляв, в окремих будинках різниця між сумою показників квартирних лічильників і будинкових становить 50%. І раніше ці 50% компенсувало комунальне підприємство, а з 1 травня платити зобов’яжуть усіх. Кубометри води, які “загубилися”, розділять на всі квартири.

Як будуть розраховувати суми в платіжках:

  • Є лічильник: показники квартирного лічильника + частина “втраченої” в будинку води;
  • Якщо немає лічильника: норматив споживання + частина “втраченої” в будинку води.
  • У той же час, якщо сусіди не користуються магнітами на лічильниках, не поливають грядки біля будинку, а в підвалі немає “дірявих” труб, – суми в платіжках після 1 травня не зміняться.

Перерахують тариф на газ, гарячу воду і тепло

Постанова Кабміну №867 передбачає підвищення тарифу на газ уже з 1 травня 2019-го на 15,2%, отже, українці повинні будуть платити за кожен кубометр блакитного палива 9,85₴ Пропорційно виростуть ціни на тепло і гарячу воду. “Роль” газу в цих тарифах – десь 70%, а за підвищення ціни на блакитне паливо на 15,2% тепло і гаряча вода повинні подорожчати приблизно на 11%.

Правда, як показала практика, аргументуючи зростанням зарплат і подорожчанням ремонтних робіт, вартість тепла і гарячої води постачальники підвищують разом й одразу з урахуванням підвищення усіх статей витрат.

Наприклад, у “Київтеплоенерго” вже заявили, що тариф на виробництво тепла для населення планують збільшити одразу на 18,98%. Приблизно на такий же відсоток виростуть ціни і на гарячу воду. Так, якщо зараз кияни за кожен куб підігрітої води платять 97,8 грн, то з 1 травня тариф може становити вже 117,1₴

Так, якщо сім’я витрачає 5 кубів гарячої води на місяць, нині вона платить 489 грн, а вже починаючи з травня, споживаючи стільки ж води, повинна буде платити 585,5₴

Уже з 2020-го, як зазначено в постанові Кабміну №867, тариф на газ для населення повинен формуватися на ринкових умовах. Тобто уряд своїми постановами не прийматиме рішення, скільки повинні платити українці. Замість цього будуть рівнятися на ринкову вартість. До речі, за даними Української енергетичної біржі, станом на березень середня ціна на ринку газу становить 7,9₴ З урахуванням, що роздрібний ринок вимагає додаткових витрат (у тому числі тариф облгазів, компенсація неплатежів і т. д.), остаточна вартість, якби за ринковою ціною продавати паливо населенню, була б вищою.

До травня українці мають час, щоб підготуватися до нових правил. По-перше, провести виховну роботу з сусідами та переконатися, що ніхто не користується магнітами на лічильниках. А по-друге, до нового опалювального сезону 2019/2020 років провести тепломодернізацію свого житла, за рахунок чого суми в платіжках можна буде скоротити навіть з урахуванням підвищення тарифів.


Джерело статті: “https://pravda.lutsk.ua/з-1-травня-українці-платитимуть-за-ком/”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя